כל החדשות. כל העדכונים. 2013-2018

חדשנות מוניציפאלית וקשרים בינ"ל

ה        

חדשנות שנולדה עם עידן המחשוב והאינטרנט מחלחלת גם למישור העירוני ומגבירה את השקיפות, שיתוף הציבור וההתייעלות. כיום, בהשקעה לא רבה ניתן לפתח מערכות חכמות ואדפטיביות, שיחזו את צרכי התושבים, ינהלו את השירותים העירוניים ממרחק ויחסכו

 לרשויות זמן וכסף רב שיתפנה לטובת דברים אחרים. מתוך הבנה זו, מרכז השלטון המקומי שם לו למטרה לקדם חדשנות מוניציפאלית על כלל היבטיה ולהנגיש אותה לכלל הרשויות.

בשנים האחרונות הגברנו את שיתופי הפעולה עם חברות טכנולוגיות שמציעות שירותים נוחים ויעילים שיחסכו לרשויות זמן וכסף רב, והנגשנו אותם לרשויות. כיום מרכז השלטון המקומי מהווה הגוף המרכזי שמוביל את החדשנות האורבנית באמצעות כנס MUNI-EXPO השנתי. 

>>יריד החדשנות האורבנית MUNI-EXPO , הוא אירוע ראשון מסוגו בישראל שמציג לדרג מקבלי ההחלטות בשלטון המקומי את הספקים המובילים בתחום ניהול ערים חכם, מביא דוברים מומחים לחדשנות בהיבטים שונים, שרים, ובעלי תפקידים נוספים במשק הישראלי. <<

השנה, הפך האירוע לבינ"ל ועמד בשורה אחת עם הכנסים המוניציפאליים המובילים בברצלונה, טקסס, דלהי ועוד. בין הטכנולוגיות המובילות שהוצגו ביריד החדשנות: טכנולוגיות הנדסה ותשתיות, פתרונות ביטחון וחירום, חדשנות בחינוך, ערים חכמות, מחשוב ואוטומציה, שיפור פני העיר, טכנולוגיית הגנת סייבר, חממות עירוניות ושלל פיתוחים פרי מיטב המוחות של אומת הסטארט-אפ. 

השלטון המקומי בישראל רוכש מוצרים ושירותים בהיקף של למעלה מ- 65 מיליארד ₪ בשנה בתחומים שונים.באמצעות הכלים שמרכז השלטון המקומי מציג, תוכל כל רשות לאמץ טכנולוגיות שיצעידו אותה קדימה, ללא צורך בהשקעות עתק ובפרויקטים כוללניים. גם חברות הטכנולוגיה והתקשורת מבינות את הצורך הגובר בהשקעה בשירותים כאלו, ובשנים האחרונות הן נמצאות בקשר מתמיד עם המרכז כדי לחבר בין העולמות.

זאת ועוד, מרכז השלטון המקומי יצא יחד עם פיקוד העורף בפיילוט להענקת שירותי ענן לרשויות מקומיות במגוון מערכות עירוניות כגון: GIS, גבייה, פניות ציבור, רישום לגנים, הזמנות רכש, וטרינריה, ניהול חוזים, שכר ומשאבי אנוש.

ענן משותף לכלל הרשויות יצמצם את הפערים הטכנולוגיים בין הרשויות, יקבע רף אחיד לשירותים וינגיש לרשויות מקומיות, קטנות כגדולות, ממעמד סוציו אקונומי נמוך כגבוהה, את השירותים היעילים והאמינים ביותר בתחום. יוזמה זו תניח את התשתית עבור יישום מודל העיר החכמה, תרחיב את הגישה למערכות התפעוליות ותהיה גמישה לבחירת הרשות, תוך ליווי מקצועי של מרכז השלטון המקומי. 

הפעולות שהוביל מרכז השלטון המקומי עמדו בחזית השיח על חדשנות ישראלית בשדה המוניציפאלי, ובקדמת הבמה התקשורתית הישראלית והגלובאלית, כאשר מגזינים בינלאומיים כמו פורבס, טיימס אוף ישראל ועוד רבים שהגיעו לסקר את הנעשה בשדה הישראלי. 

מה הם היו אומרים:  אל תישן באוהלי אבותיך, העולם מתקדם, התקדם עמו" | מאציני

חיזוק הקשרים הבינלאומיים

מרכז השלטון המקומי פעל לביסוס והעמקת קשרים עם ארגונים בינ"ל לטובת חילופי ידע ושיתופי פעולה ומסגרת כנס MUNI-EXPO קיים לראשונה בשנת 2018 את MUNI-WORLD, הכנס הבינ"ל הראשון בארץ בנושא חדשנות אורבנית ואיומי סייבר במרחב המוניציפאלי. בכנס השתתפו כ- 500 אורחים מרחבי העולם, בינהם ראשי רשויות, מנכ"לים, ובכירים נוספים מהפקידות המוניציפאלית הבכירה ששיתפו מהידע המקצועי שלהם ויצרו כר פורה לשיתופי פעולה בנושא.

למדנו על ערים חכמות מהמובילים בעולם; בשנת 2017 יצאה לראשונה משלחת בכירה מטעם המרכז לכנס ערים חכמות בברצלונה, ללימוד טכנולוגיות חדשניות בתחום הערים החכמות ויישומן ברשויות המקומיות בישראל.

חיזקנו את פעילותנו עם איגוד המנכ"לים הבינ"ל שיושב בארה"ב, לטובת החלפת מידע מקצועי והשתלמות מקצועית למנכ"לים ברשויות המקומיות. בתוך כך, מנכ"ל מרכז השלטון המקומי השתתף בכנס השנתי של הארגון בארה"ב ואילו הנהלת הארגון הבינ"ל קיימה את ישיבת
הבורד השנתית שלה בכנס MUNI-WORLD.

מרכז השלטון המקומי ביסס את קשריו גם במזרח הרחוק באמצעות יריד תיירות שהתקיים בסין לעידוד התיירות הנכנסת מסין. העמקנו את שיתוף הפעולה עם חבל קטלוניה בספרד ואירחנו ביקור של המשלחת קטלונית בכירה בראשות יו"ר מרכז השלטון הקטלוני והשרה למינהל ציבורי. שיתוף פעולה אסטרטגי נוסף הוא עם מדינת גרמניה שמחזיקה בערים תאומות רבות בישראל. יציבות הקשרים המוניציפאליים באה לידי ביטוי בכנסים הרבים שערכנו עם גרמניה ביניהם; כנס ערים תאומות ישראל-גרמניה בלייפציג שנתן מענה לסוגיות משותפות לערים בשתי המדינות.

המרכז קיים משלחת מקצועית של ראשי ערים מכל רחבי הארץ להשתתפות בתכנית לפיתוח מנהיגות של מחלקת המדינה האמריקאית.